Z widokiem na Everest – Trzy Przełęcze

Azja – Nepal: Trzy przełęcze; 21 dni; termin: kwiecień-maj i październik-listopad
Miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią, gdzie majestatyczne łańcuchy gór, poprzecinane jęzorami lodowców, schodzą do szumiących potoków, gdzie otoczone przez szczyty wioski zamieszkują przemili i gościnni ludzie. Miejsce, w którym ogrom gór jest wręcz niewyobrażalny, a płynąca z nich cisza i spotkania z buddyjskimi mnichami pomagają zabieganym odnaleźć spokój. To miejsce to Nepal.
TREKKING PRZEZ TRZY PRZEŁĘCZE
Trekking przez trzy przełęcze (Renjo La, Cho La, Kongma La) to trasa dość wytężająca. Po pierwszym tygodniu aklimatyzacji dzienne odcinki do przejścia znacznie się wydłużają i przez 6 dni z rzędu codziennie wychodzimy na wysokość powyżej 5 tys. m n.p.m. Za to widoki w pełni wynagradzają wysiłek, warto się trochę wytężyć! Zobaczymy Everest Base Camp, wejdziemy na Kala Patthar i Gokyo Ri, będziemy podziwiać zapierające dech widoki na Ama Dablam, Pumori, Everest, Lhotse, Nuptse, Cho Oyu, Makalu i inne potężne szczyty.
Plan wyprawy:
Dzień 1.
Spotykamy się na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem i ruszamy! Lecimy do stolicy Nepalu Katmandu.
Dzień 2.
Dojeżdżamy do hotelu w Katmandu. Możemy wybrać się na miasto dla pierwszego zapoznania z miejscową kulturą.
Dzień 3.
To dzień pełen wrażeń – lecimy do Lukli (2840 m n.p.m.), a podczas lotu awionetką przez góry każdemu podnosi się poziom adrenaliny. Zwłaszcza, jak zobaczy sławne już lotnisko. Z Lukli idziemy ok. 4 godziny do Phakding (2610 m n.p.m.).
Dzień 4.
Po śniadaniu ruszamy do stolicy Szerpów, Namche Bazar (3440 m n.p.m.). Podczas zajmującej ok. 7h wędrówki zobaczymy kojarzone przez większość osób miejsce z filmu „Everest” – 2 wiszące mosty, jeden pod drugim.
Dzień 5.
Aklimatyzujemy się w Namche Bazar. Pójdziemy na punkt widokowy na Amadablam (6812 m n.p.m.) oraz inne pobliskie szczyty, odwiedzimy muzeum Edmunda Hillary’ego.
Dzień 6.
Idziemy do Tyngboche (3860 m n.p.m.), gdzie znajduje się jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich w rejonie (ok. 4 godziny).
Dzień 7.
Przekraczamy granicę 4000 m n.p.m.! Po ok. 5 godzinach docieramy do leżącego na wysokości 4250 m n.p.m. Dingboche.
Dzień 8.
Dzień odpoczynkowy i aklimatyzacyjny w Dingboche. Spacer na punkt widokowy, potem klasyczny „rest” (odpoczynek).
Dzień 9.
Trekking do Chukung (4600 m n.p.m., ok. 3 godziny). Jest to punkt wypadowy do bazy pod Island Peak, poczujemy atmosferę ataku, poobserwujemy przygotowujących się wspinaczy.
Dzień 10.
Zaczynamy właściwy trekking, mamy już aklimatyzację! Dzisiaj po raz pierwszy na tym wyjeździe (a być może w życiu) przekraczamy granicę 5000 m n.p.m. Startujemy wcześnie rano i przechodzimy przez przełęcz Kongma La (5535 m) do Lobuche (4940 m n.p.m., ok. 8 godzin). Widoki podczas podejścia i z samej przełęczy absolutnie zapierają dech!
Dzień 11.
Zmierzamy do celu wędrówek wielu turystów z całego świata, do Everest Base Camp (5364 m n.p.m.). Po pamiątkowych zdjęciach wracamy do Gorak Shep, przez które przechodzimy już w drodze do EBC. Jest to najwyższy z naszych noclegów (5180 m n.p.m., ok 7 godzin).
Dzień 12.
Wczesnym rankiem wchodzimy na znajdujący się u stóp pięknego siedmiotysięcznika Pumori Kala Patthar (5545 m n.p.m.). Będziemy obserwować wschód słońca w górach wysokich, widok rozczula! Później zmierzamy do maleńkiej wioski w środku gór (leży w kotlince) Dzongla (4830 m n.p.m., ok. 8 godzin).
Dzień 13.
Przechodzimy przez drugą z przełęczy, Cho La (5368 m n.p.m.) do leżącego u stóp Cho Oyu, nad jeziorem Gokyo Lake, Gokyo (4800 m n.p.m., ok. 8 godzin).
Dzień 14.
Dzień odpoczynkowy. Wchodzimy na Gokyo Ri (5357 m n.p.m., ok. 4 godziny), z którego będziemy podziwiać widok na Everest, Cho Oyu, Nuptse i inne olbrzymy.
Dzień 15.
Przenosimy się z Gokyo do Lungden (4210 m n.p.m.) przez przełęcz Renjo La (5360 m n.p.m., ok. 8h). To już ostatni dzień na większych wysokościach. Trzeba napawać się widokami, ile starczy sił!
Dzień 16.
Schodzimy do Namche Bazar, które po poprzednich 2 tygodniach będzie się nam wydawało metropolią (3440 m n.p.m., ok. 7 godzin).
Dzień 17.
Ostatni dzień trekkingu spędzamy na przejściu do Lukli (2840 m n.p.m., ok. 7 godzin).
Dzień 18.
Lecimy do Katmandu, gdzie ponownie lokujemy się w hotelu.
* W Lukli zdarza się, że ze względu na złe warunki pogodowe ruch samolotowy zostaje wstrzymany. Trzeba mieć na uwadze, że czasami trzeba tam poczekać 1 – 2 dni na poprawę pogody.
Dzień 19.
Ten dzień spędzamy w Katmandu. Możemy wybrać się na zwiedzanie, rafting, paragliding – jest co robić!
Dzień 20.
Transfer na lotnisko i lot powrotny do Polski.
Dzień 21.
Lądowanie w Warszawie.
Cena:
1970 USD + samolot
Cena obejmuje:
– zakwaterowanie ze śniadaniami (hotel, podczas trekkingu lodże),
– ubezpieczenie NNW i KL,
– opiekę lidera,
– opłatę za wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha,
– kartę TIMS (Trekking Information Management System),
– przelot do Lukli i powrotny do Katmandu,
– wynajem licencjonowanej agencji obsługującej trekking (przewodnicy, tragarze),
– uroczystą kolację z pokazem hinduskich tańców i śpiewów po zakończeniu trekkingu,
– przejazdy na miejscu.
Cena nie obejmuje:
– biletu do i z Katmandu,
– opłat wizowych (40 USD),
– zwyczajowych napiwków (dla przewodników i tragarzy obsługujących trekking, 80 USD),
– własnych wydatków i atrakcji nie wymienionych w programie.