Azja – Nepal: Annapurna Circuit; 20 dni; termin: kwiecień-maj i październik-listopad
Trekking wokół masywu Annapurny – dziesiątego co do wysokości szczytu ziemi. Jest to najsłynniejsza trasa trekkingowa na świecie. Zobaczymy tam hinduskie i tybetańskie wioski, będziemy przechodzić przez wiszące mosty, zobaczymy bujną roślinność na niższych poziomach i wieczne śniegi w najwyższym punkcie na przełęczy Thorung La (5417 m n.p.m). Przed trekkingiem zobaczymy ciekawe miejsca w Kathmandu i starej stolicy Nepalu Bakhtapur. Natomiast po obejściu Annapurny zatrzymamy się na odpoczynek w Pokharze, z której rozpościera się nieziemski widok na pobliskie szczyty. I przede wszystkim non-stop będziemy otoczeni najwyższymi górami świata.
Plan wyprawy:
Dzień 1.
Startujemy z Okęcia w Warszawie do Kathmandu, stolicy Nepalu. Po przylocie na miejsce jedziemy na Thamel czyli do dzielnicy globtroterów
Dzień 2.
Rano opuszczamy stolicę. Jedziemy do Besi Sahar, gdzie wchodzimy do Annapurna Conservation Area Project – największego chronionego obszaru przyrody w Nepalu. Tam zaczynamy nasz trekking. Na nocleg dochodzimy do miejscowości Bhulbhule – małej wioski na wysokości 840 m n.p.m.
Dzień 3.
Mijając pola ryżu, wspinamy się do miejscowości Jagat (1300 m n.p.m.) – widzimy po drodze wieczne śniegi ogromnego Manaslu – jednej z największych gór świata.
Dzień 4.
Kolejne małe wioski, świątynie i wodospady; wchodzimy w obszar kultury buddyjskiej. Nocleg w Dharapani 1900 m n.p.m.
Dzień 5.
W drodze do Chame 2710 m n.p.m. – stolicy okręgu Manang – poznajemy kręte drogi niegdyś uczęszczane przez karawany handlujących z Tybetem.
Dzień 6.
Idąc wzdłuż rzeki podchodzimy pod gigantyczne płyty skalne opadające ze szczytu Oble Dome. To święte miejsce dla tubylców, którzy wierzą,. że duchy zmarłych gromadzą się na szczycie przed ostateczną podróżą do Tybetu. Noc spędzamy w Pisang 3250 m n.p.m.
Dzień 7.
W tym dniu czekają nas wspaniałe widoki masywu Annapurny, fascynujące kamienne wioski – miejsca w których piękno Himalajów i prostota życia mieszkańców harmonizują z surowością przyrody. Pod wieczór dochodzimy do Manang 3540 m n.p.m. – małego miasteczka nad rzeką Marshyangdi.
Dzień 8.
Dla poprawienia naszej aklimatyzacji pójdziemy na pobliski szczyt lub jezioro Ngawal (~4700 m n.p.m.).
Dzień 9.
Mijając świątynie idziemy zwężającą się doliną do Yak Kharka na wysokość 4050 m n.p.m. Po drodze mijamy wieś Tengi – ostatnie stale zamieszkane miejsce przed przełęczą Thorung La.
Dzień 10.
Mijamy stada jaków. Z każdym krokiem jesteśmy coraz wyżej – za plecami widać nieomal cały mur Annapurna Himal. Surowym górskim terenem dochodzimy do High Camp’u 4850 m n.p.m.
Dzień 11.
Wychodzimy bardzo wcześnie. Z pierwszymi promieniami słońca wchodzimy na najwyższy punkt naszej wyprawy – przełęcz Thorung La 5416 m n.p.m. Schodząc w dół w dolinę dochodzimy do świętego dla Hindusów i Buddystów miasta – do Muktinath 3800 m n.p.m.
Dzień 12.
Kierując się w stronę Dhaulagiri – kolejnego ośmiotysięcznika, który będziemy widzieć w trakcie naszego trekkingu – schodzimy wzdłuż rzeki Kali Gandaki do miejscowości Marpha (2670 m n.p.m.) – nepalskiej 'stolicy jabłek’.
Dzień 13.
Jesteśmy w coraz niższych terenach doliny – coraz więcej zieleni i drzew. Podziwiając krajobraz z lodowcami himalajskich gigantów dochodzimy do Kalopani 2535 m n.p.m.
Dzień 14.
W tej części doliny ponownie dominuje kultura hinduska. Jest tutaj sporo świątyń, a wsie witają kramami z herbatą oraz warsztatami zachęcającymi do poznania miejscowych wyrobów. Wieczór i noc spędzamy w Tatopani 1190 m n.p.m. – znajdują się tu sławne gorące źródła.
Dzień 15.
Busem jedziemy do Beni, a stamtąd do drugiego co do wielkości miasta Nepalu – do Pokhary. Wieczór to już odpoczynek ze wszystkimi wygodami, spacer nad jeziorem, różnorodne knajpki, czyli po prostu relaks.
Dzień 16.
Zwiedzanie miasta i jego świątyń, pływanie łódką po jeziorze z cudowną panoramą masywu Annapurny i Machhapuchhre.
Dzień 17.
Rafting rzeką Trisuli i wieczorny przejazd do Kathmandu.
Dzień 18. i 19.
Dni 'zapasowe’ – przeznaczymy na odpoczynek w czasie trekingu, przeczekanie złej pogody lub zwiedzanie Bhaktapur – dawnej stolicy Nepalu.
Dzień 20.
Po śniadaniu i ostatnich zakupach wylot z Kathmandu do Polski.
(opcjonalnie jako wyjście aklimatyzacyjne po siódmym dniu proponujemy 2-dniowe wyjście do najwyżej położonego jeziora świata – Tilicho Lake 4920 m n.p.m,)
Cena:
1790 USD + samolot
Cena obejmuje:
– zakwaterowanie ze śniadaniami (hotel, podczas trekkingu lodże),
– wyżywienie w czasie trekkingu,
– ubezpieczenie NNW i KL,
– opiekę lidera,
– opłatę za wstęp do Obszaru Chronionego Annapurny,
– kartę TIMS (Trekking Information Management System),
– przelot do z Jomson do Pokhary,
– rafting,
– wynajem licencjonowanej agencji obsługującej trekking (przewodnicy, tragarze),
– uroczystą kolację z pokazem hinduskich tańców i śpiewów po zakończeniu trekkingu,
– przejazdy na miejscu.
Cena nie obejmuje:
– biletu do i z Katmandu,
– opłat wizowych (40 USD),
– zwyczajowych napiwków (dla przewodników i tragarzy obsługujących trekking, 80 USD),
– własnych wydatków i atrakcji nie wymienionych w programie.